DUKAT
DUKAT
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Zakładanie ogrodów - porady dla początkujących

autor: Dukat

Otoczenie Twojego domu nie zachwyca? Czas więc zabrać się za pracę i zasadzić kilka, nowych roślin. Mimo że może Ci się wydawać, że projektowanie i zakładanie ogrodów nie jest dla Ciebie, to z czasem z pewnością obudzi się w Tobie prawdziwa dusza ogrodnika. Od czego zacząć? Powinny Ci w tym pomóc poniższe wskazówki.

Nic nie sprawia takiej radości, jak otaczanie się kwiatami czy spożywanie warzyw i owoców, które wyhodowało się samodzielnie. Jednak to niemożliwe, jeśli rośliny nie są prawidłowo pielęgnowane. Dlatego warto wiedzieć nieco więcej, na czym polega zakładanie ogrodów i jak dbać o zieleń wokół domu.

praca w ziemi

Miejsce w ogrodzie

Rośliny nie mogą przetrwać bez odpowiedniej ilości słońca i wody, więc wybierz miejsce, które zapewni im wszystko, czego potrzebują. Warzywa i większość kwiatów potrzebują pełnego słońca - co oznacza, że potrzebują co najmniej sześć godzin światła słonecznego. Jeśli ogród jest zacieniony i nie dociera do niego tak dużo naturalnego światła, lepiej jest zasadzić rośliny, które potrafią rozwijać się przy mniejszych ilościach słońca. Należy także pamiętać o podlewaniu. Przy projektowaniu lub zakładaniu ogrodu warto wziąć pod uwagę umiejscowienie kranu zewnętrznego. Im bliżej będzie się znajdować, tym łatwiej będzie nam zadbać o nawodnienie roślin.

Zacznij od gleby

Jedną z części roślin są korzenie. Korzenie znajdują się w glebie. Tak więc najważniejszą częścią ogrodu jest część znajdująca się pod ziemią. Większość gleby wokół domów nie jest idealna dla roślin, więc jej poprawa jest bardzo istotna, jeżeli zależy Ci na wymarzonym ogrodzie. Jak to zrobić? Dodając materię organiczną. Co to jest? To tzw. kompost, czyli rozkładające się resztki roślinne i zwierzęce. Materia organiczna czyni cuda dla gleby, m.in. zatrzymuje wodę, którą rośliny mogą pobierać w czasie suszy, a także pozwala na swobodny odpływ nadmiaru deszczu. Ponadto rozbija zbitą glebę, aby nic nie hamowało wzrostu korzeni oraz dostarcza roślinom zdrowych składników odżywczych.

Nie przesadzaj

Ważną zasadą, zwłaszcza dla początkujących, jest umiar. Nie zasadzaj pół tuzina roślin na raz. Lepiej będzie, jeśli postawisz na kilka kwiatów i krzewów, a z biegiem czasu dosadzisz kolejne sztuki. I nie do końca chodzi tu o estetykę, ponieważ nie każdy lubi minimalizm. Bardziej chodzi o to, aby ogrodnictwo już na samym początku Cię nie przytłoczyło. Dużo roślin równa się dużo obowiązków. Podlewanie, koszenie, przycinanie i przesadzanie zajmuje naprawdę sporo czasu. Poza tym wszystkie te czynności muszą być wykonywane regularnie. Dlatego, jeśli nie jesteś pewny decyzji o założeniu ogrodu, zaopatrz się w kilka ziół w doniczkach. Dzięki temu przekonasz się, czy na pewno będziesz w stanie zorganizować swój tydzień tak, aby móc zatroszczyć się o swoje roślinki.

Wbrew pozorom zakładanie ogrodów nie jest takie proste. Potrzebne są nie tylko narzędzia, niezbędne do pielęgnacji terenu wokół domu, ale także ogromna wiedza, bez której spełnienie marzenia o pięknej działce jest bardzo trudne. Poza tym ogrodnictwo jest dla osób cierpliwych i wytrwałych. Dlatego wielu ludzi korzysta z usług profesjonalistów, którzy zapewniają kompleksową pomoc zarówno przy projektowaniu, jak i zakładaniu ogrodów. To doskonała alternatywa dla osób zapracowanych lub nieznających się na roślinach.


Źródła:
 http://zielone-ogrody.com/ - Specjaliści od pielęgnacji ogrodów
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon