DUKAT
DUKAT
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Zalety życia na osiedlu domów jednorodzinnych

autor: Dukat

Istnieje wiele korzyści związanych z redukcją rozmiarów domu, ale decyzja o tym, co należy zredukować, może stanowić wyzwanie. Zakup mniejszego domu nie gwarantuje, że będziesz robił mniej remontów, a odsunięcie się od sąsiadów i pozostałej społeczności może nie być aż tak wyzwalające. Dlatego dobrym kompromisem w takiej sytuacji jest zamieszkanie na osiedlu domów jednorodzinnych. Wielu osobom takie życie pozwala spełnić zarówno osobiste, jak i społeczne potrzeby. Jednak takie osiedla nie są przeznaczone dla wszystkich.

Osiedle domów jednorodzinnych wydaję się idyllicznym miejscem pozornie doskonałego życia. Dobrze utrzymane ogrody, uporządkowana organizacja usuwania odpadów, utrzymania dróg i gruntów, mieszkańcy reprezentujący wszystkie przedziały wiekowe, od dzieci do dziadków, zapewniając, że każdy ma kogoś do rozmowy i w każde chwili może sięgnąć po pomoc, gdy nastanie taka potrzebna. To prawda, że wiele osiedli domów jednorodzinnych oferuje to wszystko, a nawet jeszcze więcej. Ważne jest jednak, aby zastanowić się, co jest dla Ciebie rzeczywiście istotne. Poniższe argumenty powinny pomóc Ci zdecydować, czy to będzie najlepsza opcja dla Twojej rodziny.

domy jednorodzinne

Bezpieczeństwo

Jedną z największych zalet dla wielu mieszkańców osiedli domów jednorodzinnych jest bezpieczeństwo i ochrona. Coraz częściej w miastach i nie tylko, pojawiają się osiedla zamknięte, które umożliwiają dostęp tylko mieszkańcom i zatwierdzonym przez nich gościom. W przypadku zwykłych osiedli nie ma aż takiej kontroli. Jednakże w takich społecznościach zazwyczaj obowiązuje niewypowiedziana umowa sąsiedzka. Dzięki, której każdy może czuć się bezpieczny. Co prawda troskliwi sąsiedzi są błogosławieństwem i wielu ludzi nawiązuje przyjaźnie na całe życie z ludźmi, od których dzieli ich zaledwie kilka metrów. Zawsze jednak znajdzie się tzw. czarna owca, czyli jakiś krzykliwy, wścibski lub zbyt czujny sąsiad, który może sprawić, że codzienność stanie się piekłem.

Konserwacja

Ogólnie rzecz biorąc, każde osiedle domów jednorodzinnych powinno mieć określone kryteria, których mieszkańcy muszą przestrzegać w odniesieniu do opieki i utrzymania poszczególnych nieruchomości, jako wkładu własnego w całe osiedle. Ponadto mogą wspólnie dbać o pasy natury, latarnie uliczne i inne publiczne przestrzenie. To od poszczególnych mieszkańców zależy, czy wykonają swoją pracę i jaki będzie końcowy rezultat. Warto się w to zaangażować, bo, co jeśli wszystkie trawniki i ogrody będą prezentowały się nienagannie, a Twój ogród zarośnie wysoką trawą lub nie naprawisz zepsutego płotu? To na pewno wpłynie na opinie o Tobie i Twoich najbliższych. Może to być albo wspaniałą motywacją dla Ciebie, abyś zaczął troszczyć się o schludny wygląd swojego domu.

Wspólnota


Osiedla domów jednorodzinnych powstają w ostatnim czasie w błyskawicznym tempie. Poza tym nieruchomości są dość blisko siebie położone, aby na danym obszarze pomieścić, jak największą ilość domów. To rzecz jasna sprawia, że będziesz bardzo blisko sąsiadów. Jednym może to nie przeszkadzać, a osobom ceniącym prywatność już tak. Wtedy warto zaopatrzyć się w żaluzję, czy wysokie rośliny, które w delikatny sposób odgrodzą od wścibskiego wzroku sąsiadów. Z jednej strony ma to swój urok. Dzieci mają się z kim bawić, psy razem biegać, a osoby starsze mogą spędzać czas na świeżym powietrzu w przemiłym towarzystwie. Przez co poczucie wspólnoty w takich miejscach jest naprawdę silne.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon