DUKAT
DUKAT
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Jakie schody wewnętrzne wybrać?

autor: Dukat

Schody są ważną częścią wnętrza domu. Odpowiednio zaadaptowane i wyposażone w przestrzeń domową, mogą stać się ekskluzywnym akcentem. Budując nowy dom, schody są już przewidziane w projekcie. Wcześniej należy określić formę, rozmiar i wysokość stopni schodów. Jednak jeśli chcesz wymienić stare schody, musisz zdecydować o kolorystyce, materiale, poręczy oraz oświetleniu.

schody wewnętrzne

Schody często nie są w pełni wykorzystywane, a mogą pełnić funkcje pewnego rodzaju schowka, lub podkreślać styl całego domu. Pod nimi, jeśli to możliwe, można ustawić przytulne miejsce do siedzenia, gdzie w chwili wolnego czasu domownicy mogą odpoczywać lub czytać książki. Również montaż szuflad lub półek jest nie tylko praktyczny, ale również bardzo stylowy.

Stojąc przed wyborem schodów, należy rozważyć kilka istotnych kwestii, takich jak:

  • Wygoda i niezawodność;
  • Rozmiar i lokalizacja schodów;
  • Integralność stylu schodów z wnętrzem;
  • Bezpieczna i właściwa wysokość poręczy;
  • Odpowiedni rozmiar i wysokość stopni schodów;
  • Dobre oświetlenie;
  • Solidne materiały.

Kluczową sprawą jest wybór stylu schodów. Kiedy budowany jest dom, wiadomo już, jak będzie wyglądało jego wnętrze. Wybiera się wtedy kolory i motyw przewodni. Schody powinny być zainstalowane przed wykończeniem domu, ponieważ instalacja schodów może uszkodzić ściany lub wyposażenie. Dopiero po zamontowaniu schodów, można przejść do dekoracji ściennej.

Materiały

Ludzie często chodzą po domu boso, więc najlepiej jest wybierać drewniane schody. Drewno jest zdecydowanie cieplejsze. Chodząc po metalowych lub granitowych schodach, może być zimno. Drewno jest również bardziej uniwersalne: przyjemnie jest chodzić po nim zarówno zimą, jak i latem. Do produkcji schodów może zostać wykorzystany niemal każdy rodzaj drewna, ale częściej wybiera się drewno twardsze. Bardzo ważne jest, aby dowiedzieć się, do jakich detali domu dostosować schody. Czasami są to drzwi, parapety, pokrycia podłogowe lub inne wewnętrzne okucia drewniane.

Forma i wielkość schodów

Forma schodów jest z reguły uzgadniana z architektem wykonującym projekt. Proponowane obecnie formy wyboru są bardzo różnorodne. Nie ma wielkiej różnicy, jaką opcje wybierzesz: w kształcie litery U, lub L, kształt spiralny, lub nawet inny. Należy to dostosować do własnych upodobań. Najczęściej wybierane są schody w kształcie litery C. Wyglądają one ładnie zarówno z góry, jak i z dołu.

Rozmiar i wysokość stopni

Bardzo ważne jest zachowanie dobrego stosunku wysokości i szerokości stopnia. Najczęściej używany jest rozmiar 25 cm. Zbyt duża redukcja rozmiaru nie jest możliwa. Jest to optymalny rozmiar stopy człowieka i nie powinien być zmniejszany. Jednak powinno to być zależne od ludzi, którzy będą korzystać z tych schodów - trzeba rozważyć każdy przypadek i znaleźć optymalne rozwiązanie.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon


Komentarze:

• Franek
http://schody5.pl/ | 2019-03-08

Ja do mojego domu wybrałem schody drewniane. Idealnie komponują się z wnętrzem, są solidne i miłe w dotyku.